Starostlivosť
Čipovanie psov je na Slovensku povinné
- Podrobnosti
- Kategória: Starostlivosť
- Uverejnené utorok, 15. január 2013, 10:37
- Napísal: Redakcia
Do konca septembra 2013 musia byť, podľa zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti, všetky psy, mačky a fretky držané na území Slovenska povinne označené čipom. Majiteľovi inak hrozí pokuta do výšky 370 eur.
(Flickr.com/volantra, licencia Creative Commons)
(Aktualizácia - 22.10.2013 - čipovanie psov sa po novom nebude vzťahovať na všetky psy - viac informácií tu).
Podľa nového zákona o veterinárnej starostlivosti všetky spoločenské zvieratá, ktoré sa narodili od 1.11.2011 musia byť povinne po narodení do 8 týždňov označené mikročipom. Povinnosť sa vzťahuje však aj na zvieratá, ktoré sa narodili pres týmto dátumom. V tomto prípade však platí prechodné dvojročné obdobie, ktoré sa končí 30. septembra 2013. Od tohto dátumu musia byť všetky psy, mačky a fretky začipované.
Taktiež zvieratá, ktoré sa narodili pred 1.11.2011 a sú predmetom predaja, musia byť označené mikročipom ešte pred zmenou majiteľa, tzn. že toto prechodné obdobie sa na ne nevzťahuje. Ak máte psíka, ktorý sa narodil 3. novembra 2009, stačí, ak ho čipom označíte do 30. septembra 2013. Ak však zviera mení vlastníka, musí byť pred týmto úkonom už označené.
Výnimkou sú však zvieratá, ktoré sú tetované a tetovanie bolo dokázateľne vykonané pred 3. júlom 2011, je riadne čitateľné a zaznačené v preukaze o pôvod psa.
Ak psa nezačipujete, hrozí pokuta
V prípade, že svojho miláčika nedáte začipovať, hrozí vám pokuta až do výšky 300 eur. Ak nechcete platiť sankcie, nezostáva vám nič iné, len nechať svojho štvornohého chlpatého priateľa začipovať. Náklady za čipovanie sa u jednotlivých veterinárnych lekárov líšia, spravidla sa však pohybujú od 25 - 30 eur.
Prečo čipovať?
Čipovanie vám môže pomôcť nájsť strateného psíka. Pri nájdení inou osobou je jednoduchšia identifikácia majiteľa a zvieratko sa vo veľmi krátkom čase vráti naspäť domov. Platí to aj pre prípad, že psík je už v útulku.
Zariadenia na čítanie mikročipov sú dostupné vo veterinárnych ambulanciách, útulkoch, karanténnych staniciach a pod. Takisto ich majú k dispozícii aj mestskí policajti.
Ďalšou výhodou čipovania je i možnosť vypátrať majiteľa psa, ktorý spôsobil škodu alebo pohrýzol.
Aplikáciu vykonáva veterinár
Mikročip je veľký ako zrnko ryže (cca 0,5 cm) a pomocou aplikátora ho aplikuje do podkožia veterinárny lekár na ľavej strane krku. Ide o veľmi rýchly úkon. Pred i po aplikácii je veterinár povinný overiť si funkčnosť transpondéru – mikročipu čítačkou.
Pes si prítomnosť čipu počas svojho života neuvedomuje a mal by zostať v mieste aplikácie. Putovanie čipu v podkoží však nie je vylúčené, ide však o zriedkavosť.
Skontrolujte si údaje v Centrálnom registri
Každý čip musí spĺňať normu ISO11784 a je mu pridelené číslo, ktoré slúži na identifikáciu zvieraťa. Pod týmto číslom sú v Centrálnom registri spoločenských zvierat (https://www.crsz.sk), ktorý je vedený Komorou veterinárnych lekárov SR, zapísané potrebné údaje o zvierati a jeho majiteľovi. Údaje do systému zadáva veterinárny lekár, ktorý vykonal identifikáciu zvieraťa.
V databáze sa nachádzajú informácie o:
- vlastníkovi zvieraťa,
- meno, druh, plemeno, pohlavie, dátum narodenia druh a farba srsti zvieraťa,
- číslo mikročipu a jeho zavedenie, príp. dátum a číslo tetovania,
- dátum vakcinácie proti besnote, jej platnosť, výrobca, názov a číslo šarže,
- cestovnom pase.

Na záver majiteľom začipovaných zvierat odporúčame, aby si skontrolovali údaje v centrálnom registri. V prípade, že sa niektoré údaje zmenili, kontaktuje svojho veterinárneho lekára, aby informácie zaktualizoval. Nikdy nemôžete vedieť, kedy sa zídu.
© psisvet.sk
Pozn. red.: Vzhľadom na aktuálnosť a rozbehnutú diskusiu zo strany verejnosti sa redakia portálu psisvet.sk pýtala na niektoré záležitosti. Môže veterinár odmietnuť ošetriť psa, ak nie je začipovaný? Vrátia vám peniaze, ak pes uhynie? Viac sa dočítate v článku Povinné čipovanie psov – ak zviera uhynie, peniaze vám nevrátia
Majitelia psov, mačiek a fretiek nebudú musieť svojich miláčikov nechávať čipovať. Povinnosť identifikácie miktročipom, tzv. transpordérom od 1. januára 2014 odpadne. Úpravu zákona zavádza do praxe novela zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorú 22.10.2013 schválili poslanci Národnej rady SR (viac sa dočítate tu)
Komentárov
Článok 1
Toto nariadenie ustanovuje veterinárne požiadavky uplatniteľné na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat a predpisy týkajúce sa kontrol tohto premiestňovania.
samotny clanok 4 hovori tiez len o premiestnovani cez hranice a prechodnu dobu a cipovanie spomina v odsekoch 1 a 4:
1. Počas osemročného prechodného obdobia, ktoré začne plynúť dňom nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia, zvieratá druhov uvedených v častiach A a B prílohy I budú považované za označené, ak majú na tele:
a) dobre čitateľné tetovanie; alebo
b) elektronický identifikačný systém (transpondér).
4. Po uplynutí prechodného obdobia bude ako prostriedok označenia zvieraťa akceptovaná len metóda uvedená v bode b) prvého pododseku odseku 1.
tento bod 4 clanku 4 priamo nadvazuje na predchadzajuce body, ktore vyslovene upravuju premiestnovanie cez hranice, a na zaklade pouzitia clanku 1 sa automaticky vsetky ostatne clanky, odseky a body nariadenia 998/2003 TYKAJU VYLUCNE SPOLOC.ZVIERAT PREMIESTNOVANYC H CEZ HRANICE. Hotovo - sud skonceny (keby teda bol :))
lebo nas zakon 39/2007 o cipovani nehovori ani makke F - hovori vylucne o nezamenitelnom oznacovani, teda moze to byt aj tetovanie alebo napr. aj znamka na obojku. Ak ma byt litera zakona naplnena tak, aby o tom sud mohol rozhodnut "ze ano, cipovanie je povinne", musi byt formulacia ze vsetky spol.zvierata musia byt ZACIPOVANE. a samozrejme musi byt aj sankcia za nesplnenie povinnosti )ktora vsak chyba uplne) lebo povinnost bez sankcie je len prazdna fraza. Takze Mata, nie je pravda ze Clanok 4 pojednava len o technike identifikacie - pojednava o techike identifikacie pre spolocenske zvierata prevazajuce sa cez hranicu - a to je velky rozdiel. Takato odvolavka v zakone nemoze byt pouzita ako porusenie predpisu. Ako by si to mala formulovane na pokutovom listku alebo tom rozohdnuti o pokute? Porusili ste predpis § 19 ods.9 odvolavku 101? haha - no urcite
ja uz sa len smejem teraz - vsetko ako som predpovedala sa naplnilo, a vsetci sa mi smiali predtym (nie tu na tomto fore, preto tu pisem dalej). naplna ma sladke vitazstvo - ochranila som si psa pred touto masineriou a nikdy do psa, ktory bude v mojej svorke ani cip nestrelim!!! a ked o 20 rokov dojdu s tym, ze kazdy jeden obcan si musi pichnut cip do svojho tela, inak nebude osetreny u lekara, zorganizujem odboj a revoluciu ale nikdy do seba cip nestrelim!!! NIKDY!!!
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_mini_zak_zobraz_clanok1.asp?kotva=k1&skupina=1
posledna novela bola z 1.7.2013 a vobec sa nijako netykala cipovania spolocenskych zvierat (ta o cipovani bola z 1.11.2011). jedina fraska, ktora tu je teraz, je ta o tom, ze zrazu nejaky zakon neplati a prijal sa novy - neprijal sa novy a plati stary, ale povinne cipovanie u nas nikdy nebolo a jediny kto si zasluzi zavesit za gule, su nasi cteni veterinari, ktori sa staraju o nase drahe zvieratka. politici s tymto nic nemaju - falosnu interpretaciu zakona pustila do sveta veterinarska loby - priamo z najvyssich miest, politici hrali len mrtveho chrobaka. nie je chyba v state, ale v ovcanoch a teraz sa vsetci pani vytesuju, kolke masy oblbli - krasne si to otestovali, aky je slovensky narod blby a zhltne vsetko aj s navijakom. Hromadna zaloba bude z hladiska legislativy a sudu asi tolko ako stazovanie sa na lamparen. ale skuste to. len predtym by som si preverila ako je to v tomto pripade s hradenim sudnych trov, ak hromadna zaloba bude neuspesna - niekto to zaplatit musi, aj tych sudcov aj tych pravnikov. este by som sa spytala tych ludi, ktori placu nad zbytocnym cipovanim svojho psa, ci by dali aj seba a svoje deti zacipovat pod vyhrazkou, ze ich lekar neosetri - vsetci by to urobili - tak co sa teraz stazuju? Ked na nich clovek dupne a pohrozi im, citovo ich povydiera, kazdy sa zlakne, ale bojovat proti nespravodlivost i nebude nikto a radsej si necha ukrojit zo svojej slobody. Presne ako stado oviec, rozbehnem sa s krikom proti nim a vsetky utekaju v stadocku tam kam chcem - mozno len ten baran by sa postavil na odpor. A mozno ani ten nie.
Mata, fakt mi je velmi luto, akeho mas chlapa - z teba by nieco bolo, aktivista jak hrom! len na to potrebuje clovek podporu z domu... keby to zalezalo len od teba, tvoj pes cip nema... :( a to je skoda.