Výchova a výcvik
Reč psieho tela: Prečo ma pes olizuje?
- Podrobnosti
- Kategória: Výchova a výcvik
- Uverejnené štvrtok, 11. júl 2013, 13:22
- Napísal: Redakcia
Šteniatka skúmajú svet jazykom a papuľkou. Majitelia sú z toho správania sa svojich miláčikov často frustrovaní, nevedia, či šteňa z tohto správania vyrastie alebo či budú musieť dospelého psa prevychovať. Čo týmto správaním pes chce vyjadriť? Dá sa mu v tomto správaní zabrániť?
Najprv by ste mali pochopiť, čo vám chce pes týmto správaním povedať. Existuje mnoho dôvodov, prečo k vám príde a začne vám oblizovať ruky či tvár. Väčšinou ide o spôsob komunikácie.
(Zdroj: Flickr.com/craigallyn, licencia Creative Commons)
„Chcem jesť“ alebo „Neubližuj mi“
Odo dňa, kedy príde slepé šteniatko na svet, začína okolie spoznávať práve ústami a jazykom. Zároveň ho aj matka po najedení čistí a ošetrí, a to tiež jazykom.
Lízanie je pre psy prirodzené a hlavne vlastné. Toto správanie zdedili po svojich vlčích predkov. Keď sa vlk alebo divoký pes vracal z lovu, zbehli sa okolo neho podriadení členovia svorky. Tí boli radi, že stretli lovca. Svojím správaním ho pobádali k rozdeleniu koristi. Vždy však čakali, kým sa nich príde rad. Všimnite si, že takto podobne sa správajú aj šteniatka, keď uvidia svoju matku. Očakávajú od nej, že v nej svojím správaním podporia vyvrhovací reflex a dostanú potravu.
Zároveň je toto gesto upokojujúce. Pes ním dáva najavo, že nechce ohrozovať. Robí to preto, aby ho ten, koho olizuje, nenapadol. Svojím správaním hovorí: „Som priateľský a som veľmi rád, že ťa vidím.“ alebo „Som bezmocný, neubližuj mi.“ V niektorých prípadoch ide o gesto podriadeného jedinca, ktorý si chce týmto správaním „kúpiť“ pozornosť dominantného jedinca.
Okrem spomínaných vysvetlení môže pes lízaním, napr. labiek, prejavovať svoju úzkosť alebo nervozitu. Vtedy sa lízaním upokojuje.
Lízaním si pes ošetruje srsť. Psy si tiež inštinktívne lížu otvorené rany, aby ich udržali v čistote. V niektorých kultúrach stále veria, že psie sliny pomáhajú zabiť určité druhy baktérií. Pri tejto teórii však nie sú názory odborníkov jednotné, a preto by si vyžadovali väčšie skúmanie.
Vo všeobecnosti pes svojím lízaním prejavuje svoju náladu, zvyky, hygienu, úroveň podriadenosti, známky náklonnosti. Reč tela psa sa však treba naučiť vedieť čítať. Často totiž môže ísť aj o obyčajný zlozvyk, kedy sa pes naučil prehnane prejavovať. A vtedy tento závažný problém volá po náprave.

Čo pes olizovaním vyjadruje?
- Som rád, že ta vidím. Čo si mi priniesol?
- Som taký šťastný, že si konečne tu.
- Potrebujem trochu utešiť a upokojiť.
- Som smutný, alebo naštvaný.
- Podriaďujem sa ti. Neubližuj mi.
- Si zranený, nechaj, ja ťa ošetrím.
- Mám depresiu, som osamelý a potrebujem trochu tvojej pozornosti.
- A teraz som ťa olízal a patríš iba mne.
Aby sa olizovanie nestalo zlozvykom
Psy sa učia na základe asociácií. Pokiaľ si pes osvojí nežiaduci typ správania sa, budete mať čo robiť, aby ste ho to odnaučili. Ale dať sa to dá. Ak ale nezasiahnete včas, a to ignorovaním správania a svojím odchodom, pes sa môže stať oblizovaním doslov posadnutý.
Pes by sa mal naučiť, že jeden až dvakrát vás môže obliznúť a vtedy je všetko v poriadku. Vtedy psa pochváľte a odmeňte. Pokiaľ to ale preháňa a vy nič nespravíte, pes získa vašu pozornosť, čo pre neho predstavuje odmenu a toto správanie sa môže razom premeniť na behaviorálny problém.
Tým, že psovi vymedzíte hranice, dostanete jeho oblizovanie pod kontrolu a nestane sa z toho problém, ktorý budete musieť v neskoršom veku naprávať.
Na záver
Sledujte správanie sa svojho miláčika. Pokúste sa rozpoznať reč jeho tela, aby ste pochopili, čo sa snaží povedať.
© psisvet.sk
Komentárov