Zdravie a výživa
Slováci kŕmia psy od stola dvakrát častejšie ako Česi
- Podrobnosti
- Kategória: Zdravie a výživa
- Uverejnené pondelok, 13. október 2014, 08:06
- Napísal: Redakcia
„Nekŕmte psa od stola," počulo už mnoho psíčkarov. Pravdou je, že nie každý toto pravidlo dodržuje a uľútostí sa nad „psími očami". Nevhodná strava však dokáže narobiť v organizme viac škody ako úžitku.
Podľa prieskumu o životnom štýle psov, ktorý zrealizovala pre spoločnosť Royal Canin výskumná agentúra Perfect Crowd, osem z desiatich ľudí v meste má psa a až 40 % z nich ho zle kŕmi. Takmer každý druhý pes dostáva nevhodnú a nevyváženú stravu, odznelo na tlačovej konferencii spoločnosti Royal Canin.
To môže mať podľa odborníkov negatívny vplyv na ich organizmus a môže spôsobiť zdravotné problémy. Najlepšou prevenciou je preto podľa nich vhodne vyvážená strava pre psy, ktorá je prispôsobená aj životnému štýlu psov.
Majitelia kŕmia svoje psy najčastejšie granulami, potom nasleduje mäso z konzervy a varená strava. Veľké psy ľudia častejšie kŕmia zvyškami a všeobecne varenou stravou viac než tie menšie. V Česku i na Slovensku majitelia svoje psy stravujú podobne. Jedinou výnimkou sú zvyšky, ktorými Slováci kŕmia svoje psy dvakrát častejšie ako Česi (40 % oproti 22 %). Na Slovensku majú psy častejšie než v ČR problémy s trávením, čo môže byť zapríčinené práve kŕmením zvyškami.
Každý pes má iné nároky na stravu. Iné potreby má profesionálny psí agility pretekár, iné služobný pes, saňový pes vydávajúci množstvo energie a iné energetické potreby má pes, ktorý robí svojmu majiteľovi spoločnosť doma na gauči.
Z prieskumu vyplýva, že takmer 46 % psov ich majitelia iba venčia, nechodia na dlhšie prechádzky, čím majú nízky výdaj energie. Naopak, 17 % majiteľov zapája svoje psy do športových aktivít, či už ide o beh alebo beh pri bicykli a 4 % psov sa venujú špeciálnemu psiemu športu ako je agility, frisbee apod. Tieto psy zas oproti svojím psím „gaučovým" kamarátom majú vysoký výdaj energie.
„Psy, ktoré sa venujú krátkej a intenzívnej záťaži ako je agility, flyball alebo frisbee, potrebujú väčšie množstvo sacharidov a menšie množstvo tukov. Naopak, psy, ktoré vykonávajú príliš náročné fyzické aktivity ako napríklad psie záprahy, potrebujú zas menej sacharidov a viac tukov," vysvetlila veterinárna lekárka Lucia Repová zo spoločnosti Royal Canin. Tieto faktory by mali majitelia psov pri výbere vhodnej stravy brať do úvahy.
Zaujímavosťou vyplývajúcou z prieskumu je, že až 14 % slovenských majiteľov tých najmenších psíkov s nimi nechodí takmer vôbec von.
Mesto psy stresuje, prevenciou problémov môže byť správna strava
Mesto nepredstavuje pre psy prirodzené prostredie, pretože ich až štyrikrát vyvinutejšie zmysly v ňom trpia. V mestskom prostredí pôsobí na psy neustály sled stresových situácií, permanentne sú vystavené silnému hluku, znečistenému ovzdušiu, neprirodzenému terénu a ďalším negatívnym podnetom. Následný oxidatívny a fyziologický stres, ktorý u psov vzniká, pôsobí deštruktívne na ich organizmus. Navyše až 40 % majiteľov psov dáva podľa prieskumu psom zvyšky ľudskej stravy.
„Nezdravé prostredie a nevhodná strava môžu zapríčiniť poruchy trávenia, imunitného systému, problémy s kožou a so zubami. V najhoršom prípade sa môžu pridružiť aj degeneratívne poruchy mozgu alebo rôzne nádorové ochorenia," hovorí Ladislav Smatana, veterinárny lekár a konzultant pre klinickú výživu.
Psy slovenských majiteľov majú častejšie problémy s trávením (17 %), nasledujú kožné ochorenia (12 %), problémy s pohybovým aparátom (11 %) a problémy so zubami (11 %).
Prevenciou proti uvedeným problémom je podľa neho vyvážená strava pre psy, prispôsobená typu a životnému štýlu psa. Dôležité je uvedomiť si, že zatiaľ čo človek preferuje pestrú stravu, pes miluje stereotypy. Každopádne psovi a jeho tráviacemu traktu neprospieva „obohacovanie" stravy o ľudské pokrmy. „Pes potrebuje nutrične vyváženú stravu, doslova šitú na mieru. Pokiaľ bude pes dostávať pravidelne granule vhodné pre jeho rasu, vek, veľkosť a v neposlednom rade životný štýl, nebude musieť byť ničím iným dokrmovaný. Aj v hektickom mestskom prostredí potom môže mať zdravý a spokojný život," uzatvára Ladislav Smatana. V súčasnosti sa podľa neho priemerná dĺžka života psov zvyšuje, čo môže majiteľov psov len tešiť.
O prieskume
Prieskum sa uskutočnil v septembri 2014 prostredníctvom internetového panelu. Opýtaných bolo celkovo 1.172 respondentov.
© psisvet.sk
Komentárov